29 січня у Вінниці відзначали 100-річчя з дня подвигу героїв Крут. З цієї нагоди молодь міста вийшла на традиційний смолоскипний марш. Він розпочався на Європейській площі, пройшов Соборною і фінішував біля пам’ятнику Січовим стрільцям. Після його закінчення хвилиною мовчання вшанували героїв України, які загинули за незалежність.
– Народ, який немає своєї історії, немає і майбутньому. Сьогодні у нас триває війна. І подвиг наших «300 спартанців», тобто героїв Крут, має наслідувати сучасна молодь, – прокоментував учасник ходи Володимир Болебрух.
Серед організаторів заходу були громадський рух «Чорний комітет» та громадська організація «Батьківщина молода».
– Подвиг героїв Крут став прикладом для сучасних українців. Частина наших активістів цього дня завітала на станцію Крути, де взяла участь у всеукраїнській акції, – сказав голова обласної організації «Батьківщина молода» Вадим Кудіяров.
– Ми прагнемо привернути увагу сучасників до тих молодих людей, які віддали своє життя за незалежність України, – додав заступник голови Вінницької міської організації «Батьківщина молода» Дмитро Рогозюк.
Довідка
Бій під Крутами відбувся 16 (29) січня 1918 року біля залізничної станції Крути поблизу селища Крути та села Пам'ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 18 км на схід від Ніжина.
Тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.
У бою під Крутами оборонці української державності призупинили наступ противника і здійснили організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російське радянське військо втратило боєздатність на чотири дні. Поновити наступ на Київ війську Муравйова прийшлося не залізничним шляхом, як задумувалося, а на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.
|